Omfattande renovering av Vittjärvs vattenkraftverk
I Luleåälven strax norr om Boden ligger Vittjärvs vattenkraftverk.

Foto: Vattenfall
Under en treårsperiod med start 2016 ska stationen vid vattenkraftanläggningen få en omfattande renovering för att kunna uppnå en optimal vattenhantering av anläggningen. ONE Nordic ansvarar för elanpassningen, det vill säga ny dammdatorutrustning till utskovsluckorna.
I dammanläggningen ingår sju utskovsluckor som är tolv meter breda och sju meter höga. Renoveringen av utskovsluckorna är omfattande och ställer höga krav på utföraren.
– Denna totalentreprenad omfattar både mekanik- och elarbeten och belyser kompetensen inom ONE Nordic. Vi arbetar med olika kundsegment i hela landet och vattenkraften i norr är mycket intressant och viktig för oss, säger Jan Bardell, CEO och koncernchef ONE Nordic.